تاریخچه شرکت تکنو

با سلام، من؛ محمد مشایخ، مدیر عامل شرکت تجهیزات کاوشگران نوآور (تکنو)، 10 ساله بودم که تابستان‌ها به اتفاق پدر به شرکت می‌آمدم. در آن زمان شرکت تکنو وجود نداشت. شرکت به نام مسبار بود که نماینده زایس آلمان بودیم. در آن سال‌ها آلمان به دو قسمت آلمان غربی و شرقی تقسیم شده بود. زایس در ایران 2 نمایندگی داشت که نماینده زایس آلمان غربی، شرکت اخوت جناب آقای یرمیان بودند و نماینده زایس آلمان شرقی، شرکت مسبار بود که دوربین‌های نقشه برداری آلمان را وارد ایران می‌کردیم.

در خاطرم هست که تابستان ها به همراه پدر به شرکت می آمدم و کاتالوگ های شرکت زایس را مهر مسبار (نماینده انحصاری در ایران) میزدم و برای مشتریان ارسال می‌کردیم. حدود 20 یا 25 سال پیش، کمپانی تریمبل آمریکا، زایس آلمان را خریداری کرد و به دلیل وجود تحریم‌ها، تریمبل آمریکا نمایندگی را تمدید نمی‌کرد و مجبور بودیم تریمبل را از کشورهای دیگر مثل دبی خریداری کنیم که سختی‌های زیاد و هزینه‌های بسیار بالایی داشت. برای ارائه خدمات پس از فروش به دلیل اینکه نماینده نبودیم و شرکتی نبود که تجهیزاتی که به ما می‌فروشد را گارانتی کند، باید محصولات را خودمان گارانتی می‌کردیم.

تقریبا چندسال بعد، کشور چین رو به رشد واقع شد و در حوزه تجهیزات نقشه برداری پا به عرصه بازار جهانی گذاشت و روز به روز پیشرفت کرد. در زمان همکاری ما با کشور چین (مثل برند بویف) شرکتی بود که هیچ تجربه‌ی کاری نداشت و محصولات آن‌ها دچار مشکلات فراوان و بسیار نامرغوب بودند. در واقع برای شرکت بویف خیلی زحمت کشیدیم که در بازار خودمان رشد و گسترش دهیم و تقریبا موفق هم شدیم اما کشور چین سیاست خاص و برنامه دقیقی مثل کشورهای اروپایی نسبت به نمایندگی‌ها نداشت و آن طور که شایسته بود نمی‌توانست محصولات را گارانتی و نمایندگان را پشتیبانی کند.

حدود 20 سال پیش شرکت تکنو را تاسیس کردیم و یکی از موسسین این شرکت آقای مهندس برومند بودند که به دلایل اختلاف سلیقه کاری جناب آقای برومند از تکنو جدا شدند و شرکت جدیدی تاسیس کردند. کما فی سابق روی محصولاتی که فعالیت میکردیم ادامه دادیم. حدود 15 الی 20 سال با سختی‌های زیاد و تعویض برندهای مختلف بویف، ژئوسان، جینتک، روید و.. فعالیت می‌کردیم اما این‌ها برندهایی نبودند که در آن زمان بتوانیم ادعا کنیم برندهای خوبی هستند. توقع ما بالا بود و اعتقاد داشتیم محصولی که به دست مشتری می‌دهیم باید با کیفیت و عالی باشد.

تا اینکه در سال 97 به فکر تولید جی پی اس افتادم. همزمان شرکت رایمند فعالیت خود را آغاز کرد و با پیشنهاد این شرکت به این نتیجه رسیدیم که در مسیری که آن‌ها در ارتباط با موضوع بومی سازی جی پی اس طی کردند و زحمت کشیدند، همراه شویم و توزیع کننده محصولات آنها باشیم. جلسات متعددی برگزار شد که توزیع دستگاه از یک منبع و از جانب شرکت تجهیزات کاوشگران نوآور باشد. متاسفانه به نتیجه نرسیدیم و در کنار تعداد دیگر همکاران واحد فروش در استان‌های مختلف مشغول به کار شدیم. بعد از یک سال همکاری به دلایلی نتوانستیم با شرکت رایمند به توافق مطلوب برسیم و قطع ارتباط کردیم.

مجددا به فکر تولید گیرنده‌های جی پی اس خودمان بودم تا اینکه با مجموعه هیرو و مهندس غنی زاده آشنا شدم که در جامعه نقشه برداران ایشان را چندین باردیده بودم. جلساتی گذاشتیم و همکاری ما با هیرو در سال 99 شروع شد. شرکت هیرو مجموعه دانش بنیان در تولید گیرنده‌های مولتی‌فرکانس هستند و فکر می‌کنم با وجود نوپا بودن این شرکت، اطمینان درستی به شرکت تکنو با حدود 40 سال تجربه در زمینه تجهیزات نقشه برداری و خدمات پس از فروش ایجاد شد و با وجود ریسکی که در این زمینه برای شرکت تکنو وجود داشت، بعد از گذشت حدود یک سال خرسندم که توزیع کننده محصولات هیرو هستم. اصل مهم در ارتباط برای من صداقت کاری می‌باشد و خداوند را شاکرم که آقایان غنی زاده و فهیم نژاد این صداقت را در عمل به ما اثبات کردند. امیدوارم بتوانیم همانند گذشته خدمات خوبی را به جامعه نقشه برداری کشور ایران عزیز داشته باشیم. موفق، سربلند و پیروز باشید..

محمد مشایخ _ مدیرعامل شرکت تکنو